Zarząd
  Kontakt
  Zarys Historii
  Nasz Patron
  10 Przykazań Strażaka
  Hymn Strażaków
  Statut
  Galeria
  Narodowy Spis
Powszechny Ludności
i Mieszkań 2021
  Przetarg
 

Nasz Patron

ŚW. FLORIANIE BROŃ NAS I STRZEŻ OD OGNIA NIESZCZĘSNEGO
I PIEKIELNEGO.
ROZPAL OGIEŃ MIŁOŚCI I DOBROCI PRZEZ CHRYSTUSA PANA NASZEGO. AMEN.
A TAKŻE WSZECHMOGĄCY, WIECZNY BOŻE,
ZA WSTAWIENNICTWEM ŚWIĘTEGO FLORIANA, MĘCZENNIKA.
DAJ NAM STŁUMIĆ PŁOMIENIE NASZYCH NAMIĘTNOŚCI
I ZACHOWAJ NAS OD POŻARÓW.

ŚREDNIOWIECZNA MODLITWA O WSTAWIENNICTWO DO ŚW. FLORIANA



zgodnie z przekazami historycznych kronik: Martyrologium św. Hieronima oraz Złotej legendy Jakuba de Voragine, św. Florian był urzędnikiem cesarskim, dowódcą armii rzymskiej w naddunajskiej prowincji Noricum.
„Pewnego razu – jak podaje Złota legenda – za panowania cesarzy Dioklecjana i Maksymiana nastąpiło wielkie prześladowanie chrześcijan. Było to w Roku Pańskim 304. Przyłączył się do nich z radością oficer wysokiego stopnia , Florian, a usłyszawszy, co się dzieje rzekł do swoich żołnierzy: "Czas mi iść do Lauriacum i tam dla imienia Chrystusowego ponieść rozliczne męki.” Według tradycji, 4 maja roku 304 poniósł śmierć męczeńską (data ta do dzisiaj łączy się w kalendarzu liturgicznym ze wspomnieniem św. Floriana): przywiązano mu do szyi kamień i zrzucono z mostu do rzeki Enns. Ciała świętego pochowała chrześcijanka, wdowa Wakria. Nad jego grobem zbudowano Kościół i Klasztor Benedyktynów, który później przejęli kanonicy luteraneńscy.
Kult św. Floriana w szczególny sposób rozprzestrzenił się w Polsce. W roku 1184 za panowania Kazimierza Sprawiedliwego przywieziono jego relikwie do Krakowa. Pisze Jan Długosz: „ Na większą część zarówno świętego jak i Polaków, posłał Papież Lucjusz III kości świętego ciała księciu polskiemu Kazimierzowi i katedrze krakowskiej przez biskupa Modeny Idziego. Wszyscy cieszyli się , że Polakom, za zmiłowaniem Bożym, przybył nowy orędownik i opiekun i że katedra krakowska nabrała nowego blasku przez złożenie w niej ciała sławnego męczennika.
Na cześć św. Floriana „ biskup krakowski Gedeon zbudował poza murami Krakowa , z wielkim nakładem kosztów, kościół kunsztownej roboty, który dzięki łaskawości Bożej przetrwał dotąd.”

     Z kościołem tym, o czym kronikarz już nie mógł wiedzieć, łączy się historia, od której zaczęto uznawać św. Floriana jako patrona strażaków i wszystkich tych, którzy z ogniem mają do czynienia. W roku 1528 zdarzył się ogromny pożar Kleparza, gdzie katedra pod wezwaniem Świętego stała. św.Florian
W Klejnotach miasta Krakowa czytamy, że tylko nadprzyrodzonej interwencji Świętego , który unosił się nad kościołem z naczyniem wody, ocalenie świątyni się zawdzięcza.
W 1436 r. Św. Florian został zaliczony, wraz ze Świętym Wojciechem, Stanisławem i Wacławem do głównych patronów Polski.
Najczęściej spotykanym wizerunkiem Św. Floriana jest młodzieniec w stroju rzymskiego legionisty wylewający wodę ze skopka na płonący dom. Męczennik jest przede wszystkim patronem strażaków, lecz także profesji, wiążących się z ogniem: hutników, kominiarzy, piekarzy i garncarzy. Chroni od klęsk: ognia, wojny, powodzi, nieurodzaju i burzy.

 

 

Ochotnicza Straż Pożarna
w Osieku